Představujeme vám dvě neobvyklé cabernetové odrůdy, vlajkové lodě červených svatobořických vín Vinařství Dufek. Obě jsou barvířky s temnou barvou, neboť obsahují červená barviva kromě slupky i v dužině. Pojďme se na ně blíže podívat.

Alibernet - bujná pozdnější odrůda byla vyšlechtěna křížením odrůd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon v roce 1950 v ukrajinské Oděse, kde pro ni používají název Oděskij čornyj. Vinařský ústav v Lednici ji převzal k pěstování (profesor Vilém Kraus) a mezi naše povolené odrůdy byla zapsána v roce 1975. Dnes se pěstuje v malém rozsahu u nás a na Slovensku. Vína dává dosti drsná často s černorybízovým aromatem připomínajícím Cabernet Sauvignon a s vyšší kyselinkou, ovšem při vyšším dozrátí v příznivých ročnících na dobrých polohách a půdách tvoří zajímavá a neobvyklá aromatická intenzivně barevná vína. Často se používá spíše do kupáží a pro dobarvení vína. Neronet je československá odrůda, jejíž původ sahá do roku 1965. Jejím šlechtitelem je profesor Vilém Kraus. Výsledek křížení Svatovavřineckého a Modrého Portugalu křížil ještě s barvířkou Alibernet. Teprve v roce 1991 byla zapsána do Státní odrůdové knihy a až v posledních letech a dobrých ročnících se s ní začínáme setkávat v odrůdových vínech. Dosahuje nižších cukernatostí, ovšem i při nižším dozrátí dává vína temné barvy, která se někdy jeví až jako černá. Vzhledem k nižšímu obsahu kyselin a neutrálnější chuti je považována za nevýraznou odrůdu, díky čemuž jako barvířka v kupážích nenarušuje charakter ostatních odrůd, ale my s ní máme překvapivé zkušenosti v charismatických plných vínech, která si člověk rozhodně bude pamatovat.
     

Alibernet 2008

pozdní sběr
suché

Obec - trať:
Svatobořice-Mistřín - Tabule

Alkohol: 11 %
Cukr g/l: 2,4
Kyseliny g/l: 5,4
Extrakt g/l:

Popis:
Vůně je extraktivní, kořenitá, připomínající směs lesních plodů. Výrazně ovocitá chuť překvapí svou hladkostí a lehkostí s tóny lesního ovoce a dlouhou dochutí s kořenitou stopou po pepři a příjemnou natrpklostí.

Neronet 2008

jakostní
suché

Obec - trať:
Svatobořice-Mistřín - Tabule

Alkohol: 11,5 %
Cukr g/l: 2,7
Kyseliny g/l: 5,3
Extrakt g/l:

Popis:
Vůně připomíná datle, borůvkový koš s lehkým dotekem vanilky. V bohatě stavěné chuti dominují borůvkové tóny s projevem výraznějšího třísla a živých kyselinek, což vytváří mohutný dojem.


Tato vína si u nás můžete zakoupit přes E-sklep

úvod